logo.png
cd.png
sasoLogo.png

Saudi Arabistan Saso Belgesi Güncellemesi

SABER & SALEEM Sistem

Suudi Arabistan İthalatçı kaydı adı altında yeni bir sistemi Ocak 2019 dan itibaren yürürlüğe koymuştur. Bu sebebten Dolayı

Yeni başvurularınızı yeni sistem üzerinden ( SABER ve SALEEM ) gerçekleştiriyoruz.

 

Saso Kurumu İhracat/İthalat işlemlerini kolaylaştırmayı amaçlayarak online sertifika için Sabeer sistemde web üzerinden işlemler başlamıştır.

SABER, 'SALEEM' olarak bilinen yeni Suudi Ürün Güvenliği Programını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir sistemdir. SABER'e kaydedilecek ve depolanacak veriler, sevk edilen ürünlerin güvenlik yönlerini doğrulayan teknik veriler / test raporlarının yanı sıra Menşe Sertifikaları, ticari faturalar ve Konşimento gibi nakliye belgelerini içerir.

 

Yeni KSA SASO SALEEM ile ilgili tüm sorularınıza cevap almak ve bunun ürün belgelendirme gereksinimlerinizi nasıl etkileyeceğini öğrenmek için lütfen ekibimizle info@ezhar.com.tr irtibata geçin.

SUUDİ ARABİSTAN İHRACATI VE SASO

 

           Suudi Arabistan yönetimi, ülkeye ihraç edilecek her ürünün Suudi Standart, Metroloji ve Kalite Organizasyonu’nun (SASO) teknik yönetmeliğine uygun olmasını istemektedir. SASO organizasyonu bu standartlarını ise Suudi Arabistan Uygunluk Değerlendirme Programı (CAP) çerçevesinde yönlendirmektedir. Buna göre her ürünün bir belgeye sahip olması gerekmektedir. Bu belgeler, ilgili ürünün güvenlik, standartlar ve teknik düzenlemeler ile uygunluğu ifade eder.

 

           SASO Uygunluk Sertifikası (COC),  Suudi sınırlarına ve limanlarına giden ürünler için olmazsa olmaz bir belge olup yapılacak tüm ihracatlarda ürünle birlikte olması gerekmektedir. SASO sertifikası olmaması halinde kesinlikle ürününüzün ülkeye girişi yapılmamaktadır.

 

 

           SASO Uygunluğunu kanıtlamak için yalnızca ISO 17025 onaylı bir laboratuvar tarafından düzenlenen test raporları kabul edilebilir. PTC Ürün Test ve Belgelendirme Şirketi olarak TS EN 17025 Laboratuvar akreditasyonuna sahip deneyimli ve uzman mühendis kadromuzla siz değerli müşterilerimize SASO uygunluk sertifikası düzenlenmesi konusunda hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti verirken sadece evrak alışverişi olarak değil işinizin üretim aşamasından en son Suudi Arabistan’daki alıcınızın ürünleri teslim alma sürecine kadar gerek teknik gerekse iletişim anlamında her konuda sizlerin yanında oluyoruz. 

 

 

Uluslararası HS kodları

               

 

Suudi Arabistan kendi 12 haneli HS kodlarını kullanıyor. Ürünün Suudi HS kodu, hangi teknik düzenlemelere uyulması gerektiğini ve SASO veya SABER gerekip gerekmediğini belirler. Birçok 6-8 basamaklı uluslararası HS kodu, her zaman Suudi Arabistan 12 basamaklı HS Kodu ile eşleşmez. Birçok işlemde ürünleriniz için doğru olanı tanımlamak için HS kodlarının yeniden değerlendirilmesi gerekir. Bu çok karmaşık olabilir. PTC Ürün Test ve Belgelendirme Şirketi, doğru HS kodunu belirlemenize yardımcı olmak için hazırdır. 

 

 

 

 

 

AYDINLATMA GRUBU İÇİN;

 

Suudi Arabistan ihracatlarında aydınlatma ürünleriniz için IECEE sertikası alınmış olmalıdır. Türkiye'de SASO 2902 ve SASO 2870 standartlarında full test yapabilen ilk laboratuvar olarak sizlere uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz. Labaratuvarımızda test yaptırmanız hem maliyet hemde zaman açısından büyük önem taşımaktadır.

 

 

Sertifika almak gerekenler ;

 

  • IECEE CB Test Raporu ve 3 yıllık bir IECEE Sertifikalı Kuruluşundan alınan CB Sertifikası, geçerli IEC güvenlik standardına uygun olması.

 

  • Ürünler, ürün türüne bağlı olarak standart SASO 2870: 2015 veya SASO 2902: 2018 uyarınca SASO Enerji Verimliliği gereksinimleri açısından test edilmelidir. Bu test SASO onaylı bir laboratuvar tarafından yapılmalıdır. SASO onaylı laboratuvarların güncel bir listesi için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

  • Yukarıdaki 2. noktadan kazanılan SASO 2870: 2015 veya SASO 2902: 2018 test raporlarını kullanarak ürün için SASO Enerji Verimliliği Sertifikası ve Etiketleri için başvurulur.

 

  • Önceki noktalarda belirtilen IECEE CB Test Raporu, IECEE CB Sertifikası ve Enerji Verimliliği belgelerini kullanarak SASO IECEE Tanıma Sertifikası için başvurulur.