cd.png
22.png

Yeni SABER sistemi;

 

Suudi Arabistan yönetimi ilerleyen sürede tüm ürünleri için yeni bir sistem olan SABER’i kullanacağını açıklamıştır. Bu uzun vadeli planla, SABER'in Suudi gümrükleri yoluyla mallarını temizlemek ve SASO COC'nin yerini almak için tek bir sistem kullanılacağı anlamına gelmektedir. 

SASO sertifikaları yine de çoğu ürün için verilebilir. SASO, yeni sisteme sorunsuz bir geçiş sağlamak, ticarette gecikme ve aksaklık yaşanmaması için ürün türleri ve kategorileri yavaş yavaş SABER'a eklenecektir. Ürün türü SABER'de zorunlu hale geldiğinde SASO COC için uygun ürün sayısı azalacaktır.

Ocak 2019 itibariyle kademeli olarak geçişi yapılan bu sistemle birlikte Suudi Arabistan'a yapılan sevkiyatlar söz konusu olduğunda birçok ithalatçı ve ihracatçı için zor bir yıl oldu. Ocak 2019'dan bu yana birçok ürün türü artık SASO COC'lere uygun olmayan yeni SABER sistemine yavaş yavaş tanıtıldı. SABER sistem kullanımı için henüz net bir tarih verilmemiş olmadığı için bazı ürünlere halen SASO COC verilmektedir. Bu konudaki belirsizlikleri aşmanızda PTC Ürün Test ve Belgelendirme Şirketi olarak gönderilerinizde işlerinizin başından sonuna kadar sizlerin yanındayız.

 

SABER Sisteme Geçilen Ürün Türleri

 

Bu ürünler için SASO COC sistemi yerine SABER sistem platformu kullanılacaktır;

Gazlı Aletler ve Aksesuarları Teknik Yönetmeliği

Çocuk oyuncakları için Körfez Teknik Yönetmeliği

Körfez Alçak Gerilim Elektrik Malzemeleri ve Aletleri Teknik Yönetmeliği 

Yağlama Yağları Teknik Yönetmeliği

Yapı Malzemeleri Teknik Yönetmeliği Bölüm 1: Metal ve Sektörler ile Bina ve İnşaat Alaşımları

Yapı Malzemeleri Teknik Yönetmeliği Bölüm 2: İzolasyon ve Kaplama Malzemeleri

Yapı Malzemeleri Teknik Yönetmeliği Bölüm 3: Hidrolik Bağlar ve İlgili Ürünler

Yapı Malzemeleri Teknik Yönetmeliği Bölüm 4: Tuğla, Fayans, Seramik, Vitrifiye ve İlgili Ürünler

Yapı Malzemeleri Teknik Yönetmeliği Bölüm 5: Su, elektrik ve Gaz şebekelerinde kullanılan Borular ve Borular

Binalarda ve Tesislerde Kullanılan Elektrikli Asansörler Teknik Yönetmeliği

Boyalar (Pigmentler) ve Vernikler için teknik düzenleme

Elektrikli Kendinden Dengeleme Panoları (Scooter) Teknik Yönetmeliği

Biyobozunur Plastik Ürünler Teknik Yönetmeliği

Kamyon Bariyerleri için Teknik Düzenleme

Elektrikli Aküler için Teknik Düzenleme

Oto Yedek Parça Teknik Yönetmeliği

Kişisel koruyucu ekipman ve giysiler için Teknik Yönetmelik

Deterjanlar için Teknik Düzenleme

Römork ve Yarı Römork Teknik Yönetmeliği

Tekstil Ürünleri Teknik Yönetmeliği

Küçük Ölçekli Güneş PV Sistemleri için Teknik Düzenlemeler

Elektrikli Araçlar Teknik Yönetmeliği

Telekomünikasyon Cihazları Teknik Yönetmeliği

Basit Basınçlı Cihazlar için Teknik Düzenleme

Eğlence Parkları oyunları ve cihazları için Teknik Düzenleme

Mücevher Süslemeleri ve Aksesuarları için teknik düzenleme

Kapı ve Pencere Teknik Yönetmeliği

Ayakkabı ve Deri Teknik Yönetmeliği

Havai Fişek Teknik Yönetmeliği

Ambalaj Teknik Yönetmeliği

Mutfakta kullanılan alet ve cihazlarda gıda güvenliği için teknik düzenleme

Yapıştırıcı Malzemeler, Bantlar, Tutkal ve İlgili Ürünler için Teknik Düzenleme

Yangın Söndürme Cihaz ve Malzemeleri Teknik Yönetmeliği

Kağıt ve İlgili Ürünler İçin Teknik Düzenlemeler

Makine Güvenliği Teknik Yönetmeliği Bölüm 1: Taşınabilir ve Yönlendirilmiş Makineler

Körfez Katmanı Teknik Yönetmeliği

Elektronik Sigara İçme Sistemlerinde Kullanılan Elektronik Cihazlar için Teknik Düzenleme

Motosiklet Teknik Yönetmeliği

 

SASO sertifikasından muaf ürün grubu

  • Ham petrol

  • Askeri ürünler

  • Gıda ve tarım ürünleri

  • İlaç, tıbbi cihaz ve ekipmanları

 

                        SASO BELGESİ NEDİR ?

 

                                            

          Ürünlerin Suudi Arabistan ekonomik alanda satılmadan önce SASO ( Suudi Arabian Standards Organizatör ) belgesine ihtiyaç vardır. Türkiye’den ve tüm Dünya’dan Suudi Arabistan’a ihraç edilecek tüm ürünlerin ülkeye getirilmesi için bu belge gereklidir.  Suudi Arabistan gümrüklerinde bu belgenin gösterilmesi mecburidir. SASO belgesi olmadan ürünlerin ülkeye girişine izin verilmez ve ürünler gümrükte kalır. Ancak bu belge ile ihraç edilen ürünlerin uygun standart ve kalitede oldukları anlaşılmaktadır. Çünkü bu SASO belgesi alınırken ihraç edilecek ürünlerin SASO şartlarına uygun laboratuvar ortamında araştırılıp bir kalite standardı yapılmaktadır.


SASO Belgesi, bir anlamda ihracat uygunluk belgesidir (CoC, Certificate of Conformity). Akredite kuruluşlar tarafından düzenlenen bu uygunluk belgeleri, ürünlerin istenen şartnameleri karşıladığına dair onaylı bir belgedir. Uygunluk değerlendirme çalışmaları, ürünlerin belli bir standardın gereksinimlerini karşıladığını gösteren bir süreç içermektedir. Bu uygulama sayesinde güvenilirlik, aynı zamanda da resmi kuruluşların sağlık, güvenlik ve çevresel koşullar ile ilgili gözetim ve denetimlerini karşılamış olmaktadır. Bir çok ülkenin uyguladığı bu katı kurallar  Ülkeye girecek güvensiz ve kalitesiz ürünler insanların sağlığına ve mal varlıklarına zarar verdiği içindir. Şirketler ülkeye girecek ürünler için uluslararası uygunluk belgesi (CoC) almak ve bu ürünlerin ülkenin yasal düzenlemelerine ve standartlarına uygun olduğundan emin olmak istemektedir.

 

Gelişmiş laboratuvarlar, daha geniş kapsamlı çalışmak için ürün uygunluk programlarını destekleyen dünya çapında laboratuvar ağlarına erişim hakkına sahiptir. Bu sayede dünyanın her yerdeki şirketlere uygunluk belgeleri verilmektedir.

Ülkeye gönderilecek ürünler için de , Suudi Arabistan’a bir ürün uygunluk programı uygulanmaktadır. Bu ürünler, gümrük işlemlerinin tamamlanması için SASO CoC olarak isimlendirilen bir uygunluk belgesi (CoC) gerektirmektedir. Bu program sayesinde Suudi Arabistan ülkesindeki insanların sağlığını ve güvenliğini hatta ulusal güvenliğini korumaktadır. Suudi Arabistan’a ihracat edilecek her ürüne bir akredite bir muayene kuruluşundan alınacak olan SASO belgesi zorunludur. Bu belge ürünlerin gümrükten geçmesini ve ürünlerin ilgili yasal düzenleme esaslarına ve ilgili     standartlara uygun olduğunu kanıtlamak bakımından önemlidir.

 

SABER & SALEM SİSTEM

 

Suudi Ürün Güvenliği Programı SALEEM’i geliştiren SASO, elektronik bir uygunluk değerlendirme platformu olan SABER’den faydalanmaktadır. SASO, İşletmelerin bu platformu kullanmalarını önerir, teknik yönetmeliklerine tabi ürünler için ürün ve nakliye belgelerinin alınmasını ve teknik yönetmeliğin kapsamında olmayan ürünler için bir beyanname ve nakliye belgesinin alınmasını gerektirmektedir.

SABER, ithal ürünler için yeni bir çevrimiçi uygunluk değerlendirme sistemidir. Suudi Standartları uyarınca ürünler için uygunluk sertifikaları vermek için kullanılır. SABER e-platformu, SALEEM olarak bilinen yeni Suudi Ürün Güvenliği Programına göre, ürünlerin Suudi pazarına (yerel olarak ithal edilmiş veya üretilen) yerleştirilme sürecini kolaylaştırmak amacıyla SASO’nun gözetimi altında sunulmaktadır.

 

SASO BELGESİ NASIL ALINIR?

 

SASO belgesini almak için öncelikle Suudi Arabistan ‘a ihracat edilecek ürünlerin standartlara uyup uymadığını laboratuvar ortamında test edilmesi gerekir.  Kontrol edildikten sonra ortaya çıkan laboratuvar dokümanları SASO belgesini alma sürecine geçilir. Ürünleri yüklemeden önce SASO belgesi verilir.

SASO BELGESİ Suudi Arabistan tarafından ithalatta aranan belgeler şunlardır:

- Ticari fatura

- Menşe Şahadetnamesi

- Konşimento

- Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigortalanmışsa)

- Yükleme listesi

 

Uluslararası HS kodları

 

Suudi Arabistan kendi 12 haneli HS kodlarını kullanıyor. Ürünün Suudi HS kodu, hangi teknik düzenlemelere uyulması gerektiğini ve SASO veya SABER gerekip gerekmediğini belirler. Birçok 6-8 basamaklı uluslararası HS kodu, her zaman Suudi Arabistan 12 basamaklı HS Kodu ile eşleşmez. Birçok işlemde ürünleriniz için doğru olanı tanımlamak için HS kodlarının yeniden değerlendirilmesi gerekir. Bu çok karmaşık olabilir. EZHAR Belgelendirme Şirketi, doğru HS kodunu belirlemenize yardımcı olmak için hazırdır. 

SASO Energy Efficiency Label Registration ( EER )

Suudi Standartları, Metroloji ve Kalite Organizasyonu (SASO), bazı elektrikli ve elektronik (EE) ürünler için yeni Enerji Verimliliği Etiketleme Düzenlemelerini duyurdu. Üreticiler ve ithalatçılar, ürünlerinin Güney Arap pazarına girmeden önce yeni düzenlemelere uygun olmasını sağlamalıdır.

Yeni Enerji Verimliliği Etiketleme Düzenlemeleri (EER), aşağıdaki ürünlerde görüntülenecek olan enerji verimliliğini gerektirir:

Buzdolapları (buzdolabı ve / veya dondurucu işlevi dahil)

Klimalar

Çamaşır makineleri

Elektrik motorları

Aydınlatma ürünleri

SASO BELGESİ İHRACAT UYGULAMALARI

SASO Suudi Arabistan tarafından ihracatta aranan belgeler şunlardır:

  • Ticari fatura

  • Menşe Şehadetnamesi

  • Konşimento

  • Sigorta belgesi (Eğer ihracatçı tarafından sigortalanmışsa)

  • Yükleme listesi

Bunların dışındaki belgeler isteğe bağlı olup, ithal edilecek ürüne ve ithalatçı ile yapılan anlaşmaya göre değişebilmektedir.

Türkiye den ve Tüm dünyadan Suudi Arabistan ihracatında Arabistan Limanlarında (Dammam , Riyadh ,Jeddah , Medinah ) istenen SaSo standart organizasyonu kuralları gereği zorunlu tutulan bir belgedir. Belge alınabilmesi için Öncelikle test raporları olmayan veya herhangi bir kalite standartları gereği test yapılmayan ürünlerin laboratuvarımızda ( Saso Standartlarına göre) test yapılması zorunludur. Test işlemlerinden sonra gerekli evraklar temin edildiğinde hızlı bir şekilde yayınlanan bu belge Exporter ve İmporter arasında ihracat bütünlüğü ve olası sorunları kaldıran kurumsal kimlik açısından üretilen ürünü son kullanıcıya ulaşmadan hataları düzelten bir belgedir.

Bu sebepten dolayı 3 iş günü içerisinde tüm işlemlerinizi bitiren ve Saso CoC Belgenizi yayınlayan Ezhar Kurumsal Kalite firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Ezhar Kurumsal Türkiye’den Suudi Arabistan ihracatı yapan firmaların sayısının, %80 kadar Pazar payına sahip olmanın gururunu yaşamaktadır.

HIZLI Belge İçin : +90 216 393 32 32 

info@ezhar.com.tr