top of page

SABER
bELGESİ

SABER (Saudi Product Safety Program) Belgesi, Suudi Arabistan'da üretilen veya Suudi Arabistan'a ihraç edilecek ürünlerin belgelendirilmesi için gereken bir belgedir. SABER, Suudi Arabistan Standartlar ve Metroloji Organizasyonu (SASO) tarafından yönetilen bir programdır.

Saber Belgesi Nedir?

SABER Belgesi, ürünlerin Suudi Arabistan standartlarına uygun olduğunu ve güvenlik, kalite ve uygunluk gereksinimlerini karşıladığını doğrular. Bu belge, ihracatçılar ve üreticiler tarafından başvurulması gereken bir süreci ifade eder. SABER Belgesi almak için ürünlerin uygunluk değerlendirmesinden geçmesi ve belirlenmiş standartlara uygun olması gerekmektedir.
 

Yeni KSA SASO SALEEM ile ilgili tüm
sorularınıza cevap almak ve bunun ürün belgelendirme
gereksinimlerinizi nasıl etkileyeceğini öğrenmek için
lütfen ekibimizle info@ezhar.com.tr irtibata geçin.

Saber nedir - Saso Saber - Saber Sistemi - Ezhar Kurumsal

SASO ve SABER Arasındaki İlişki

SASO (Saudi Arabian Standards Organization) ve SABER (Saudi Product Safety Program) arasında bir ilişki bulunmaktadır. İşte bu iki kavram arasındaki ilişkiyi açıklayan temel noktalar:
 

  • SASO: SASO, Suudi Arabistan'da standartların belirlenmesi ve uygulanması konusunda yetkilendirilmiş bir kuruluştur. SASO, ürünlerin Suudi Arabistan standartlarına uygunluğunu denetler ve belgelendirme süreçlerini yönetir.

  • SABER: SABER, SASO tarafından yürütülen bir programdır. Suudi Arabistan'a ihraç edilecek ürünlerin belgelendirme sürecini ve uygunluk değerlendirmesini yönetir. SABER, ürünlerin güvenlik, kalite ve uygunluk gereksinimlerini karşıladığını doğrulayan bir belge olan SABER Belgesi'nin verilmesini sağlar.
     

Yani, SASO Suudi Arabistan'daki standartları belirlerken, SABER ise bu standartlara uygunluk sağlayan ürünlerin belgelendirme sürecini yönetir. SABER, SASO'nun denetimleri ve gereksinimleri doğrultusunda ürünlerin uygunluk değerlendirmesini yapar ve SABER Belgesi vererek ürünlerin Suudi Arabistan pazarına girmesine izin verir.
 

Bu şekilde, SASO ve SABER, Suudi Arabistan'da ürünlerin standartlara uygunluğunu denetleyen ve belgelendirme sürecini yöneten iki ayrı ancak birbiriyle ilişkili kuruluş olarak işlev görür.

 

 

SASO Uygunluğunu kanıtlamak için yalnızca ISO 17025 onaylı bir laboratuvar tarafından düzenlenen test raporları kabul edilebilir. PTC Ürün Test ve Belgelendirme Şirketi olarak TS EN 17025 Laboratuvar akreditasyonuna sahip deneyimli ve uzman mühendis kadromuzla siz değerli müşterilerimize SASO uygunluk sertifikası düzenlenmesi konusunda hizmet vermekteyiz. Bu hizmeti verirken sadece evrak alışverişi olarak değil işinizin üretim aşamasından en son Suudi Arabistan’daki alıcınızın ürünleri teslim alma sürecine kadar gerek teknik gerekse iletişim anlamında her konuda sizlerin yanında oluyoruz. 

Saber nedir - Saso Saber - Saber Sistemi - Ezhar Kurumsal

SASO Belgesi İçin Gerekenler;

SASO Belgesi için gerekenler aşşağıdaki gibidir; 
 

  • IECEE CB Test Raporu ve 3 yıllık bir IECEE Sertifikalı Kuruluşundan alınan CB Sertifikası, geçerli IEC güvenlik standardına uygun olması.

 

  • Ürünler, ürün türüne bağlı olarak standart SASO 2870: 2015 veya SASO 2902: 2018 uyarınca SASO Enerji Verimliliği gereksinimleri açısından test edilmelidir. Bu test SASO onaylı bir laboratuvar tarafından yapılmalıdır. SASO onaylı laboratuvarların güncel bir listesi için lütfen bizimle iletişime geçin.

 

  • Yukarıdaki 2. noktadan kazanılan SASO 2870: 2015 veya SASO 2902: 2018 test raporlarını kullanarak ürün için SASO Enerji Verimliliği Sertifikası ve Etiketleri için başvurulur.

 

  • Önceki noktalarda belirtilen IECEE CB Test Raporu, IECEE CB Sertifikası ve Enerji Verimliliği belgelerini kullanarak SASO IECEE Tanıma Sertifikası için başvurulur.

Saso belgesi anlaşmaları - Saso belgesi nasıl alınır- suudi arabistan ihracat belgesi
bottom of page